Kardeş belediyeler Menderes’te buluştu

Kardeşler belediyeler Menderes ve Troisdorf belediyeleri Menderes’te biraraya geldi. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “Üreteceğimiz …

Kardeş belediyeler Menderes’te buluştu
A+
A-
13.06.2022
ABONE OL

Kardeşler belediyeler Menderes ve Troisdorf belediyeleri Menderes’te biraraya geldi.

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “Üreteceğimiz ortak projelerle Menderes’imizi ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak için bu kardeşlik uzun yıllar devam edecek” dedi.

Almanya Başkonsolosu Dr. DetlevWolter da kardeşlik ilişkilerinden duyduğu memnuniyeti belirterek, “Alman hükümeti olarak Menderes’i kutluyorum” dedi.

Kardeş belediye protokolü imzalandı

Menderes Belediye’si Başkan Kayalar önderliğinde, kardeş şehir olan Almanya’nın Troisdorf Belediyesini ilçede misafir etti.

Başkan Kayalar, Menderes Belediyesini ziyaret eden Troisdorf Belediye Başkanı Alexander Biber ile birlikte kardeşlik ilişkilerini pekiştirmek adına kardeş belediye protokolünü imzaladı.

Protokolle kardeşlik ilişkilerinin artarak devam edeceğini belirten Başkan Kayalar, “İmzaladığımız protokoller doğrultusunda iki belediye arasında başta kültür olmak üzere; ekonomik, siyasi ve sanatsal birçok farklı alanda ilişkilerimiz güçlenmiş olacak” diye konuştu.

Başkan Kayalar, protokol ile iki ilçenin de kazanacağını ifade ederek, Troisdorf Belediye Başkanı Alexander Biber ile çalışmalarının artarak devam edeceğini vurguladı.

Protokolün ardından Başkan Kayalar, Menderes Belediyesi meclis üyeleri ve Troisdorf heyeti ile birlikte ilçeye özgü değerleri gezmek amacıyla ilçe turu gerçekleştirdi.

Antik Kent Klaros’tan birlik mesajı

İlçe turunun devamında ise Anadolu’nun ilk kehanet ve bilicilik merkezi olan Klaros Antik Kenti’nde etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Başkan Kayalar, Troisdorf’daki Köln Caddesinde bir meydana “Menderes Meydanı” adı verilmesinden dolayı Başkan Biber’a teşekkür ederek şöyle devam etti:

“Bu kardeşliğin pekişmesi amacıyla bizler de Menderes Belediyesi olarak önümüzdeki süreçte belediye meclisimizden alacağımız kararla Özdere’de bir caddeye Troisdorf’un adını vereceğiz. Böylece Menderes ve Troisdorf adı Türkiye’de ve Almanya’da geniş kitlelere ulaşmış olacak.”

“Alman Hükümeti olarak Menderes’i kutluyorum”

Etkinliğe katılan Almanya Başkonsolosu Dr. DetlevWolter ise imzalanan protokolden duyduğu memnuniyeti belirterek, şöyle konuştu:

“Hem kardeşliği pekiştirip hem de her iki belediyenin kardeş şehirlerin isimlerini kentlerine verecek olmasından dolayı Alman hükümeti olarak Menderes’i kutluyorum. Bilindiği gibi 60 yıl önce Türk vatandaşları Almanya’ya gelerek ilişkilerimiz başladı. Sizler de bu 60 yıl önce başlayan ilişkileri pekiştirmiş oluyorsunuz ve bunun verimli olacağını düşünüyorum. Kardeş Menderes, Kardeş Troisdorf çok yaşa!”

“Bu yaşanan gelişmeler kardeşliğimizin başlangıcı”

Troisdorf Belediye Başkanı Alexander Biber ise Menderes’te bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Davetlerinden dolayı Başkan Kayalar’a teşekkür ediyorum. Arzu ediyorum ki, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkiler imzaladığımız kardeşlik protokolünün ardından daha çok pekişecek. İki belediye olarak gerçekleştireceğimiz resmi temaslar bu ilişkilerin gelişmesine ciddi katkıda bulunacak.”

Troisdorf’da bir meydana Menderes adının verilmesinin ilçenin tanıtımına katkı sağlayacağını aktaran Başkan Biber, “Ümit ediyorum ki bu yaşanan güzel gelişmeler kardeşliğimizin başlangıcıdır ve bundan sonra daha verimli olacaktır. Kardeşliğin gelişmesi için katkıda bulunmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Etkinlik, Menderes Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterisi ve müzik dinletisinin ardından sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.