Ötekileştirme

Senarist - Yönetmen / Gelevizyon.com İzmir Temsilcisi
A+
A-
07.03.2022
ABONE OL

Eğer biz kendimizi düzeltirsek, her şey düzelir!


 

Herkes bizimle aynı düşünceye sahip olmak zorunda mı?

Size, belki de dünyanın en tehlikeli  oluşumundan bahsetmek istiyorum. Ötekileştirme; kendinden farklı bir düşünceye, görüşe ve yaşama sahip olan birini hemen aşağılamak, değersizleştirmek  ve hedef göstererek düşman ilan etmek.

Peki neden böyle oluyor?

Neden başkasının tuttuğu takıma, dini görüşüne, dünya ve siyasi görüşüne, fikrine, özgür yaşamına saygı gösteremiyoruz? Neden patlamaya hazır bir bomba gibi nefret doluyuz? Neden insanları yandaş, yancı, yalaka, trol gibi kötü kelimelerle itham ediyoruz?..

Bu konuyu biraz irdeledim ve insanlara sorular yönelttim. Sonuç tam facia… Genel olarak; Karşı tarafın kendi fikrine saygı duymadığı için, o da ona saygı duymuyormuş. Karşı tarafa da sorsan aynı mazeretin arkasına saklanacak. İnsanları düzeltmeye ve ayar vermeye çalışan insanlar önce kendini düzeltecekler. Hoşgörüyü kendi benliklerinde yaşayacaklar. Mesela bir futbol kulübünün başkanı çıkıp nefret dolu açıklamalar yaparsa, taraflar bu nefret çıkmazının içine dahil oluyor.

Aynı fikirde olmayabiliriz. Düşünün evinizin içini… Çocuklarınız ve eşinizle bile fikir ayrılıkları oluyor. Çözüm hoşgörü, duyarlılık ve empati yapma. Baskı, zorbalık, kendi fikrini empoze etme bunlar çözüm olamaz. Bir sözüyle toplumu etkileyen ve halkın duygularını harekete geçiren siyasetçilere, spor yöneticilerine, sanatçılara, sosyal medya ünlülerine, toplum ve kanaat önderlerine söylemek istediklerim var. Lütfen, insanların birbirinden nefret edeceği fikirlere ve düşüncelere, dünya görüşlerine, siyasi görüşlerine, dini görüşlerine hakaret edip, aşağılayıp onları rencide edecek söz ve davranışlardan kaçının.

Saygı bekliyorsak önce saygılı olmak zorundayız. Bencillikten uzaklaşıp, makam, şan, şöhret, menfaat için insanların düşünce özgürlüğüne müdahale etmeyeceğiz..
Eğer biz kendimizi düzeltirsek, her şey düzelir!
Yaşanabilir, saygılı bir dünya için…

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Şubat 2022
22 Ocak 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.